Na przestrzeni wieków, zmieniał on swój kształt oraz wygląd tak, aby obecnie zachwycać swoim niepowtarzalnym widokiem. W naszym parku każda pora roku , maluje przepiękne krajobrazy. Bogaty drzewostan , m.in. klony, kasztanowce, brzozy, dęby czy lipy, imponuje rozmiarami i kolorami. Z pewnością największą ozdobą i „sercem” parku jest Platan Klonolistny, który ze względu na swoją charakterystyczną korę, gabaryty oraz wiek ( ponad 350 lat) przyciąga nawet najbardziej zagorzałych miłośników przyrody. Niewątpliwie nie ma nic przyjemniejszego jak odpoczynek czy piknik pod jego koroną. Aby pozwolić naszym gościom powrócić do czasów błogiego dzieciństwa w tej cudownej scenerii, w naszym parku udostępniamy wygodne hamaki oraz leżaczki. Spacerując po specjalnie wyznaczonych, urokliwych ścieżkach, można zatrzymać się na ławeczkach oraz ogrodowej huśtawce. Z pewnością idealnym miejscem do refleksji są ławeczki w pobliżu naszego pałacowego stawu. Chyba każdy może wyobrazić sobie jak cudowny jest relaks pośród rechotu żab czy szumu roślin wichrujących na wietrze?!.......Dla spragnionych odpoczynku w cieniu , w parku powstała altana grillowa. To nie tylko oaza spokoju, ale także miejsce rodzinnych spotkań czy zabaw. Na naszych najmłodszych gości w parku czeka plac zabaw, który został wyposażony w ulubione atrakcje dzieci.
Pomnik przyrody - platan
Prawdziwą perełką naszego parku z pewnością jest niezwykle okazały i ukształtowany w bardzo oryginalny sposób Platan Klonolistny.
Około 350letni Platan klonolistny - Platanus xacerifolia (Platanus xhispanica) nie tylko zachwyca swoimi długimi i okazałymi konarami, ale również swoją wielkością. Według danych znajdujących się w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody, platan ten w obwodzie mierzy aż 757cm, jego pierśnica wynosi 241cm, zaś wysokość aż 28 metrów. Z rejestru tego możemy się również dowiedzieć, że drzewo to ma ok. 6% uschniętych gałęzi korony.
Przyglądając się bliżej platanowi można zauważyć jego piękne, nieregularne oraz finezyjne kształty konarów, z których część, szczególnie w dolnych częściach drzewa rozpościera się niemal poziomo, co jest charakterystyczną cechą dla platanów, zwłaszcza soliterów. Jeden z najokazalszych konarów tego drzewa fantazyjnie biegnie w dół, po czym nagle, pod dosyć ostrym kątem, skręca do góry. Osoby obdarzone wyobraźnią z pewnością będą mogli doszukać się w jego kształcie czegoś na kształt potwora.
Pan Lenart Paweł w swoim opisie1 doszukał się w naszym platanie kilku postaci. Z jednej strony odszukał w nim kadr z filmu „Terminator” bądź ogromnego stwora, który stoi na zaciśniętych zębach. Spoglądając w ten sposób na to drzewo, można zauważyć również oczy ów stwora, jedno wyłupiaste na zewnątrz, drugie zaś wklęsłe, w odcieniu zieleni, które tak naprawdę jest tabliczką z napisem „pomnik przyrody”. Dwa dolne konary przypominają wówczas ręce tego potwora. Z drugiej strony, spoglądając na dolny, ostro skręcający do góry konar, można doszukać się w nim również mocno zdeformowanego łba nosorożca. Trzecią zaś postacią jaką odszukał Pan Lenart w naszym drzewie, jest boczny profil egzotycznego ptaka, którego można przyrównać do papugi z grubym, mocnym, ale krótkim dziobem.
Ten okazały platan, który dzięki temu, że rośnie w samotności i nie jest skrępowany obecnością innych sąsiednich drzew, mógł swobodnie rosnąć wzwyż i wszerz przybierając niezwykłe kształty i ogromne rozmiary, co z pewnością przyciąga wielbicieli przyrody. Osoby zaś z mocno rozwinięta wyobraźnią z pewnością odnajdą w tym drzewie jeszcze niejedną postać – wystarczy tylko dobrze się przyjrzeć
1 P. Lenart, Platan klonolistny w Krotoszycach. Ten to ma wygląd, https://www.lenartpawel.pl/platan-klonolistny-w-krotoszycach-ten-to-ma-wyglad.html (dostęp: 25.11.2020)